Her Gün Sadece 4 Hurma Yemenin Vücudunuza Ne Etkisi Var?

Ramazan aylarında sofraların vazgeçilmez besini haline dönüşen hurma, insan sağlığı için de oldukça faydalı besin değerleri içeriyor.

Günde yalnızca 100 gram hurma tüketmek, bir insanın günde alması gereken bakır, potasyum, magnezyum ve selenyum gibi temel minerallerin yüzde 15’ten fazlasını karşılamaya yetiyor.

İşte hurmanın bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmış 11 faydası:

Enerji kaynağı: Hurma tüketimi, insanlarda yüksek enerji artışına neden oluyor. İçerisinde bulundurduğu yüksek düzeydeki glikoz, fruktoz ve sakaroz, vücuttaki bitkinliğini bitirerek, kişiye canlılık katıyor.

Hızlı bir öğle yemeğinin ardından atıştırmalık olarak tüketilecek az yağlı hurma, gündüz uyuşukluğundan kurtulmaya ve diri bir görüntü kazanmaya yardımcı oluyor.

Beyin için faydalı: Hurma, aynı zamanda bünyesinde barındırdığı besin değerleri nedeniyle çok iyi bir lif kaynağı olarak biliniyor. Alzheimer hastalığının ve demansın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olan mucizevi yiyecek, fenolik bileşikler ve doğal antioksidanlar açısından zengin özelliklere sahip.

Kabızlığı giderir: Yapılan araştırmalar, tıpkı muz gibi hurma tüketmenin de içerisinde barındırdığı lifler nedeniyle kabızlığa iyi geldiğini gösteriyor. Hurma, diyet lifi ve özellikle çözünmeyen lif açısından yüksek değerlere sahip olması nedeniyle, bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olmakta.

Mide rahatsızlıklarını yok eder: Yiyeceklerin sindirimini uyarabilen ve mide-bağırsak kanalından hızlı geçişi sağlayabilen birçok faydalı amino asit içeren hurma, kabızlık sorununa karşı büyük etkilere sahip.

Kansızlığa faydalıdır: Demir eksikliği ve aneminin giderilmesine katkıda bulunur. Hurma gibi demir açısından zengin besinler, bu hastalıkların belirtilerini silmeye katkı sağlar.

Kalp hastalığını önler: Araştırmacılar, hurmanın trigliserit düzeylerini düşürdüğü ve atardamarlarda yağ plaklarının birikmesi olan oksidatif stresi azalttığını gözler önüne serdi. Bu durum, kalp sağlığı için olumlu sonuçlar doğuruyor.


Cinsel bozuklukları tedavi eder: Hurmanın içerdiği bileşenlerin sperm sayısını ve hareketliliğini artırmaya ve libidoyu yükseltmeye yardımcı olduğu doğrulandı.

Gözlerin keskinliğini yükseltir: Heart Views dergisindeki yayınlanan bir makaleye göre hurma, gece körlüğünü önlemeye ve sağlıklı görüşü korumaya yardımcı olabilecek karotenoidlerler açısından zengindir.

İshalin tedavisine yardımcı olur: Hurma, yüksek lif içeriği nedeniyle sindirime yardımcı olur ve öngörülemeyen ishalin tedavisini kolaylaştırır.

Kemik sağlığını iyileştirir: Hurma, kemik sağlığını destekleyen besin olarak bilinen bor içerir. Araştırmalar, bu kurutulmuş meyvelerin osteoporozla mücadelede süper faydaları olduğunu öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x